Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W ramach tematu związanego ze słuchem, zaprosiliśmy na zajęcia mamę Jasia – panią Kasię, która pokazała nam na czym polega język migowy, którym kontaktują się osoby niesłyszące. Kilka słów zapamiętaliśmy – „panią” skojarzyliśmy z kolczykami, „dziadka” z brodą, „podziękować” i „poprosić” umiemy, „przywitać” oraz „pożegnać się” także :-)
Język komunikacji niewerbalnej, to daktylografia, czyli mowa palcowa. Wywodzi się prawdopodobnie z form porozumiewania się stosowanych w klasztorach, gdzie ustna konwersacja była zabroniona. Daktylografia to odpowiedni układ palców jednej lub obydwu dłoni. Każdej literze lub liczbie odpowiada określony znak daktylograficzny, a tworzone słowa są zgodne z regułami gramatycznymi. Osoby niesłyszące najczęściej posługują się metodą migową – ideograficzną, która polega na stosowaniu znaków migowych określających dane pojęcie (osoby, rzeczy, zjawiska, czynności itp.)

  •