Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zapraszamy do udziału w V edycji ogólnopolskiego Konkursu Matematyczne Preteksty, czyli ogólnopolskiej zabawy matematycznej z elementami rywalizacji.

Szkoła została zgłoszona-identyfikator: CSH957131T,. Uczestników zgłaszają rodzice, poprzez stronę internetową www.MatPret.pl do 12 stycznia.
Zadania I etapu rozwiązywane są indywidualnie w domu, a odpowiedzi przekazywane są elektronicznie.

Konkurs jest innowacyjny - pod wieloma względami jest on inny, niż większość dotychczasowych konkursów.

Autorem tekstów i zadań jest współautor najlepszego podręcznika do matematyki w Europie, uczestnik Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych oraz Maratonów Matematycznych, członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki i Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematycznej.

Konkurs uczy dostrzegania matematyki również poza lekcjami oraz kształci nieszablonowe myślenie matematyczne, czyli to, z czym uczniowie miewają największe trudności.

Choć zadania są: i łatwe, i trudne i bardzo trudne, to nieformalny, "literacki" styl tekstów i zadań obniża lęk przed matematyką u tych, którym słowo "matematyka" do tej pory nie kojarzyło się miło. Pobudza w ten sposób dużą grupę uczniów do aktywności matematycznej.

Specjalny system punktów startowych "wsparcie na starcie" zachęca do udziału również uczniów ze słabszymi ocenami szkolnymi z matematyki.

Każdy uczestnik otrzymuje "zabawkę" edukacyjną, która w rzeczywistości jest pomocą dydaktyczną do kształcenia inteligencji matematyczno-logicznej i wizualno-przestrzennej.

Konkurs ma 13 kategorii wiekowych. Najmłodsi uczestnicy startują w kategoriach rodzinnych.

Na stronie internetowej www.MatPret.pl znajduje się łącze do internetowego serwisu Konkursu, gdzie znajdują się dokładne informacje.

Widnieją tam jeszcze zadania z poprzedniej edycji Konkursu, które mogą posłużyć do treningu przed edycją bieżącą.